A-vitamiin - meie naha isiklik ihukaitsja

Me kõik teame, et A-vitamiin aitab meil pimedas näha. Ometi ei pruugi me taibata, kui olulist rolli see meie naha puhul mängib. Uurigem lähemalt seda mitmeotstarbelist vitamiini.

NÕUANNE
1

A-vitamiin luubi all

A-vitamiin viitab selliste ainete rühmale, millel kõigil on sarnane struktuur ja omadused, ning millest tuntuim on retinool. A-vitamiin vastutab sinu immuunsüsteemi nõuetekohase toimimise eest, aidates sul näha hämaras ja hoida nahk terve. On olemas kaks vormi - A-vitamiini leidub piimatoodetes, munades, kalamaksas ja lihas. Teine on beeta-karoteen - molekul, mille keha A-vitamiiniks muundab. Tuntud ka kui provitamiin A, leidub seda peamiselt puu- ja köögiviljades, eelkõige porgandites, tomatites, aprikoosides, spinatis, põldkännakus ja pipardes.
 
NÕUANNE
2

Vitamiini A vananemisvastane toime

Retinool on nagu vitamiin C ja hüaluroonhapegi tõhus kortsudevastane aine ning võitleb ka rippuva naha vastu. Vitamiin A toimib naha pinnal kooriva toime kaudu: see silub nahka ja annab sellele sära. Samuti toimib see sügavamal tasandil, stimuleerides elastiini tootmist ja kollageeni sünteesi. Kollageen toimib naha nn sisemiste tellingutena, toetades ja pinguldades nahka seestpoolt. Seepärast hoogustab see naharakkude kasvamist. See normaliseerib ka verevoolu ja aitab seega tõhusalt ravida selliseid haigusi nagu rosaatsea. Vitamiin A-l on haruldane võime tasakaalustada rakkude toimimist, pannes need käituma nooruslikumalt ja aidates nõnda kaasa sellele, et nahk näib välja nooruslikum.
 
NÕUANNE
3

Vitamiini A vananemisvastane toime

Mitte kogu beeta-karoteeni ei muundata kehas vitamiin A-ks ning see, mis alles jääb, on tõhus antioksüdant, mis suurendab naha päikesevalguse taluvust ning võitleb naha vananemist kiirendavate vabade radikaalide põhjustatud oksüdatiivse stressi vastu. Seepärast sisaldub seda sageli toidulisandites, mis on mõeldud naha ettevalmistamiseks päikesevõtuks. Vitamiin A aitab ka reguleerida melanotsüütide (melaniini tootvad rakud epidermise kõige sügavamas kihis) tootmist. See aitab vähendada mis tahes maksaplekkide intensiivsust, mis võivad vananedes tekkida.